Pamiętacie zapewne gabinet krzywych luster w Lunaparku. Albo nęcące ogromne kałuże, do których chciało się wejść, bo za ich taflą z pewnością musiało coś jeszcze być. Odbicia lustrzane działają na dzieci hipnotyzująco! Odzwierciedlają ich ruch, dają sensoryczne doznania i budują czarowny klimat kilku równoległych światów, do których pragnie się wejść!
John Seven (ur.1947) - angielski artysta, miłośnik dady, surrealizmu i pop-artu. Inspiracje czerpie z marzeń sennych, teorii Freuda i Junga oraz filmów eksperymentalnych niemieckiego reżysera, Hansa Richtera.
Berta Pfirsich (ur.1988), hiszpańska fotografka.
Zajęcia
Patrzymy na świat przez zakrzywione szkiełka, zbite lustra, naczynia wypełnione wodą, szklane wielobarwne klosze lamp, zniekształcone wazony i pokruszone lusterka! Rzeczywistość odbijamy w łyżkach, szkłach o nietypowych kształtach i metalowych przedmiotach.
Lustra zanurzamy w wodzie i przyglądamy się swoim odbiciom lustrzanym przykrytych taflą wody, która faluje, drży i tworzy zniekształcenia tego, co widzimy.
Malujemy na lustrze farbami wodnymi lub gwaszami, zlewając ze sobą kolory. Na ścianie odbijamy lusterkami ‚zajączki’ - refleksy świetlne, bawiąc się słońcem i odbiciem lustrzanym.
Robimy zdjęcia naszych twarzy i części ciała w efekcie nietypowych załamań i odbić z lustra lub zdjęcia zniekształceń twarzy, które widzimy, patrząc na nie przez naczynia wypełnione płynami.
Ustawiamy lustra w rogach na podłodze pod pewnym kątem, by odbijały sufit i ściany, tworząc wrażenie wielkiej przestrzeni, dającej uniesienia i fantazjowanie. Na dworze natomiast układamy lustra na trawie, by odbijały się w ich tafli chmury - zaglądamy w nie, wyobrażając sobie, że niebo jest jednocześnie nad nami i pod nami.
Na powierzchni luster układamy przedmioty (np. szklane naczynia z kolorowymi płynami, transparentne kolorowe kamyczki, małe lusterka, kolorowe pudełka itp.), tworząc wrażenie dodatkowej, tak samo wyglądającej odbitej przestrzeni, pod naszą taflą lustra.
Rozmnażamy światło, kombinując z lusterkami tak, by stworzyły jak najwięcej odbić zapalonej żarówki lub świeczki.
Na lustra nakładamy kolorowe prześwitujące plexi, tworząc bajeczne filtry odbić lustrzanych. Robimy kabiny z lustrzanych załamanych ścian. Zawieszamy w nich mini instalacje, składające się z ozdób, kolorowych światełek i błyskotek - tworzymy tak magiczne konstrukcje z wielobarwną mozaiką i milionem odbić kolorowych światełek.
John Seven
Dana Trippe (ur. 1944) - amerykańska fotografka, inspirująca się science fiction z lat 70-tych. Na swoich zdjęciach przedstawia własną wizję barwnej nostalgicznej rzeczywistości, malując je i ozdabiając.
Inspiracje
John Seven, Dana Trippe, Yayoi Kusama, Vojin Bakić, Jerzy Rosołowicz, Anish Kapoor, Jeff Koons, „Zajączek z rozbitego lusterka” - Helena Bechlerowa, Koji Kamoji, Leon Tarasewicz, Jeppe Hein, Dmitri Obergfell, Isa Genzken, Shirin Abedinirad, Jack Storms, Lori Hersberger, Elin Hansdottir, Lilah Fowler, Kana Tanaka, Vasa Mihich, Mona Morales-Schildt, Daniel Buren, Sharone Poole, Steve Purnell, Isabelle Jobard, Juan Devillalba, John Nicholson.